|
Kniha popisuje cestu dvou dánských hippies (manželů Nydahlových) k tibetskému buddhismu. Zpočátku na východ jezdili hlavně kvůli pašování drog a míchali nadšeně dohromady chemické ovlivňování mysli a různé duchovní směry a školy. Časem se stali žáky 16. Karmapy, pod jeho vlivem s drogami skončili a nakonec z nich udělal cosi jako své vyslance pro šíření učení buddhismu Diamantové cesty linie Karma Kagjü na západě.
Tahle knížka mi pomohla pochopit to co kniha Jak se věci mají od stejného autora vysvětluje poněkud sušším a nestravitelným stylem. Autor tady popisuje jak se s jednotlivými částmi Buddhova učení setkával sám, jak to na něho a jeho ženu působilo a jaké s tím případně měli jako západoevropané problémy. Je to v podstatě něco jako dobrodružný cestopis s přidaným duchovním rozměrem.
Hodně zajímavý je začátek knihy, kde autor sám sebe popisuje jako rváče, který se bavil hospodskými rvačkami a pašoval a užíval drogy. Jako součást celého příběhu je pak vylíčena jeho práce na sobě, jak si postupně uvědomoval svoje povahové rysy a s těmi negativními se snažil něco dělat.
Děj končí v okamžiku kdy se autor s manželkou vrací do Dánska s dopisem od Karmapy pro dánskou královnu.
Do textu je vloženo hodně černobílých fotografií. Uprostřed knihy je barevná obrazová příloha, v které jsou reprodukovány hlavně thangky (svinovací obrazy), které manželé Nydahlovi dostali od svých učitelů a přátel.