|
Kniha se zabývá historií druhé světové války s důrazem na jednotlivá jednání představitelů zůčastněných států a jejich následky. Na popis zvěrstev páchaných sověty a nacisty to chce hodně silný žaludek. Autor vyvrací mýtus, že v 2. sv. válce šlo o souboj dobra se zlem. Celá válka byla o politice a v Evropě se v podstatě jednalo o vytloukání klínu klínem. Nacistickou diktaturu v polovině Evropy na dlouhou dobu nahradili bolševici.
Rees se hodně zaměřuje na dění na území Polska a osudy poláků. Británie se zavázala chránit Polsko, ale ztrátě jeho východní části, které okupoval Sovětský svaz, nedokázala zabránit. Nakonec ani neumožnila polským vojákům bojujícícm v rámci britské armády na konci války účast na přehlídce na oslavu vítězství a polská exilová vláda byla vnímána jako troublemakeři kazící vztahy se Stalinem. Oproti tomu Mnichovská dohoda a okleštění Československa je zmíněno jen okrajově.
Velice zajímavé čtení. Dozvěděl jsem se hodně věcí, které se v době mé školní docházky nesměly učit, například o spolupráci nacistického Německa a Sovětského svazu na začátku války, nebo o tzv. Katyňském masakru.